2014. gada 17.maijā Rīgā, LU Cietvielu fizikas institūtā (LU CFI) notika pasākuma “SAULES KAUSS 2014” nulles emisiju transporta modeļu sacensībās un lekcijas skolniekiem.

Pasākums tiek organizēts ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Dāvanu fonds pasākuma dalībniekiem un uzvarētājiem sarūpēts, pateicoties Rīgas Enerģētikas aģentūrai, Latvenergo, CleanTec Latvia, Viessmann, apgādam Lielvārds, Ilustrētai Zinātnei.

Saules Kauss Latvijā notiek jau septīto reizi un tieši maija trešās nedēļas sestdienā, kas, kā rāda pieredze, vēsture un statistika, ir saulaina. Tā bija arī šoreiz – saulīte spīdēja no paša rīta līdz vakaram.

LU CFI zinātnieki, inženieri, jaunie un topošie zinātnieki ir šī pasākuma iniciatori un realizētāji. Šogad galvenais organizators bija LU CFI, ko pārstāvēja v.pētn. Jānis Kleperis un divi viņa aktīvākie maģistrantūras studenti Pēteris Lesničenoks un Jānis Zemītis no RTU MZLĶ fakultātes.

Institūtā jau no paša agra rīta rosība – autostāvvietā, kas šodien rezervēta pasākumam, tiek gatavota trase ātruma sacensībām. Ūdens trase jau sagatavota iepriekšējā dienā. Abas trases pirmo reizi Saules Kausa vēsturē aprīkotas ar automātiskām starta-finiša sistēmām, ko izveidojusi LU CFI Radioelektronikas nodaļa vadošā pētnieka A.Kristiņa vadībā. Uz reģistrāciju ierodas pirmās skolnieku komandas, un tās ir no paša Vidzemes tālākā gala – Ķoņu skolas (Naukšēnu novada vidusskolas filiāles). Pavisam sacensībām piereģistrējas 49 komandas, katrā 2-3 dalībnieki, kopskaitā 112 skolnieki.

Kopā ar skolotājiem pasākumā piedalās 125 viesi, kuriem gandrīz katram mugurā melns Saules Kausa 2014 T-krekliņš, bet par norisi rūpējas institūta zinātnieki un inženieri, jaunie zinātnieki un studenti, kopskaitā gandrīz divdesmit, visi gaiši zilos Saules Kausa T-kreklos. Pulksten 10:00 pasākumu autostāvvietā atklāj LU CFI direktora vietnieks mācību darbā Anatolijs Šarakovskis, uzrunas saka Rīgas Enerģētikas aģentūras pārstāvis Juris Golunovs un zaļo tehnoloģiju klastera CleanTech Latvia prezidente Dina Eglīte. Pasākuma galvenais tiesnesis un vadītājs – Sandris Vaļģis.

Pasākumā tiek demonstrēti arī nulles emisiju reāli transportlīdzekļi – Latvenergo elektroauto un LU CFI koncepts ūdeņraža-elektriskam transportlīdzeklim uz 3 riteņiem ar vēsturisku motorollera priekšējo daļu. Lekcijas par tehnoloģijām un Saules enerģiju pēc sacensībām notiek, lai dotu ieskatu klātesošajiem par jaunumiem ar Saules enerģijas apgūšanu saistītajā jomā :

Andrejs Balabkins (A/S „SIDRABE”) – SIDRABE specializēto vakuuma iekārtu ražotājs”;

Tālivaldis Muzikants (mākslinieks, dizainers, Baldones Mākslas skola) – Saules enerģija un dizains”

Ainārs Knoks (LU CFI MSc students) – Saules fotoelektriskie paneļi – vēsture un šodiena.

Pirmās notiek ātruma sacensības10 mgarā distancē abās klasēs – Tautas klase (modeļu veidošanā izmantotas šogad organizatoru sarūpētās detaļas – saules panelīši un motoriņš) un  Nestandarta klase (paneļi un motors no agrāko gadu Saules Kausiem vai pašu skolnieku sarūpēti). Kvalifikācijas braucienā tiek atlasītas ātrākās 8 komandas, kuras piedalās izslēgšanas braucienos, līdz tiek pie fināla, kurā sacenšas komandas „Lielvārdi” no Lielvārdes un „Vasja productions” no Madonas. Ar laiku 7,544 sekundes uzvar „Lielvārdi”, otrai vietai laiks 28,046 sekundes. Trešā vietā paliek Tukuma komanda „5. ritenis” (37,372 sekundes). Nestandarta klasē finālā cīnās komandas Yoolo TM (Rīgas Skolnieku pils) un Lielvārdi, – ar rezultātu 7,338 sekundes uzvar Rīgas Skolnieku pils komanda. Otrā vietā paliek Lielvārdi, bet trešo vietu izcīna Jautrie Radiatori no Carnikavas (8,650 sekundes).

Spēka trasē no komandām, kuras pieteikušās, neviens transportlīdzeklis, kam jāvelk tukša1,5 litruūdens pudele no plastmasas, netiek līdz trases galam, līdz ar to šajā disciplīnā nav ne uzvarētāju, ne zaudētāju. Kad vēlāk, jau bez tiesnešiem un laika reģistrēšanas, citu modeļu konstruktori, kuri nebija pieteikušies spēka trasei, izmēģina kravas vilkšanas iespējas, atklājas, ka viens otrs veic trasi tīri ātri. Bet tas jau vairs neskaitās.

Ūdens sacensības saules laivām 8 m distancē drusku aizkavējas, jo neizdodas palaist elektronisko starta-finiša iekārtu – izrādās, pusdienas laika saule, kas atstarojas no ūdens virsmas, spīd detektorā un traucē signāla reģistrāciju. Beigās tiek nolemts strādāt ar rokas hronometriem. Tautas klasē uzvar Jeru pamatskolas meiteņu komanda „Cerībstariņš” – rezultāts  48,9 sekundes. Otro vietu iegūst arī Jeru pamatskolas otra komanda AEG ar laiku 53,4 sekundes, bet trešajā vietā paliek Saules komanda no Jūrmalas JBIC. Nestandarta klasē uzvar Smiltenes ģimnāzijas komanda Uhupors ar lielisku rezultātu – 20,1 sekunde, kuriem Saules paneļi griež nevis dzenskrūvi vai propelleru, bet gan vinču – kuģis velk sevi uz priekšu, uztinot diegu uz spolītes. Otrā vietā palika Preiļu 1. pamatskolas komanda „Tehniķi”, trešā vietā – otra Smiltenes ģimnāzijas komanda „Jaunais Vilnis”.

Saules lidmašīnas sacensībās nepiedalījās, bet tikai demonstrēja savus sniegumus. No klasiskiem planieriem ar saules paneļiem uz spārniem atšķīrās Rīgas Skolnieku pils komandas „Solar K” demonstrētais lidaparāts, – kvadrātisks rāmis ar propelleriem katrā stūrī, kurš cēlās stāvus gaisā; tam tika piešķirta arī galvenā veicināšanas prēmija par inovatīvu risinājumu.

Saules Kauss 2014 absolūtie uzvarētāji tika noteikti, ņemot vērā vairākus kritērijus – mājas darbus (modeļu skices un video par modeļa gatavošanu), veikumu sacensībās, kā arī zināšanu pārbaudi, aizpildot izdalīto anketu. Pirmo vietu ieguva un planšetdatorus saņēma Jeru pamatskolas meiteņu komanda „Cerībstariņš” (Kitija Cīrule, Sandija Cīrule, skolotājs Juris Alps); otrā vieta -  Raunas vidusskolas komandai „Ašie 2” (Diāna Raiska, Indāns Krieviņš, Raivo Kokins),  bet trešā vieta – komandai „AEG” no Jeru pamatskolas (Gints Ivanovs, Artis Anšmits).

Paldies Saulei, kura nenogurusi spēdēja tieši tad, kad vajadzēja, paldies dalībniekiem, paldies organizatoriem – LU Cietvielu fizikas komandai ar RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studentiem Pēteri Lesničenoku un Jāni Zemīti priekšgalā, kā arī vislielākais paldies – pasākuma atbalstītājam Latvijas Vides aizsardzības fondam, dāvanu fonda sponsoriem, Mārītes Kalnbergas vadītajam institūta ēdnīcas kolektīvam!

Bildes var skatīt galerijā

Valsts Pētījumu Programma „ENERĢĒTIKĀ”

Valsts Pētījumu Programma 2010-2013 "Inovatīvas enerģijas resursu ieguves un uzmantošanas tehnoloģijas un zema oglekļa emisiju nodrošināšana ar atjaunojamiem energoresursiem, atbalsta pasākumi vides un klimata degradācijas ...

Kontakti

„Latvijas Ūdeņraža Asociācija”
Juridiskā adrese.: Akadēmijas laukums 1kab.1312, Rīga, LV1050
Reģ.Nr:40008093009
Konts:LV92HABA0551010918039
E-pasts: info@h2lv.eu

Newsletter

„Latvijas Ūdeņraža Asociācija” © h2lv.eu | 2012